[A] EXAR electronix - polski dziadek od kostek...

- tego nie dowiesz się z telewizji!
Awatar użytkownika
ksantyp
Redaktor

[A] EXAR electronix - polski dziadek od kostek...

Postautor: ksantyp » 15 marca 2009, 02:29 - ndz

Obrazek
EXAR
Na początek pozwolę sobie zacytować jednego z producentów:
>>pierwsze przygotowania do "startu' firmy poczynilismy jeszcze za tzw komuny w roku 1983 ; rynek materiałow i elementów do produkcji był tragiczny ; dostępne rodzimej produkcji CEMI wzmacniacze operacyjne do produkcji przesterów szumiały jak brzozy na wietrze; nie było dosłownie niczego ; 2 takich wariatów jak my postanowiło wbrew wszystkiemu "produkowac" efekty gitarowe<< (J.Raczyk)

Firma EXAR ELECTRONIX działa na rynku efektów gitarowych od 1985 roku, więc śmiało nie mało...
Założona została przez dwóch elektroników, pasjonatów gitarowych efektów dźwiękowych, których tylko dla przypomnienia młodzieży dodam wtedy nie było w sklepach.
O Bossach nie słyszeli nawet w Pewexie, jak ktoś grał na statkach to czasem udało mu się coś przywieźć zza Żelaznej Kurtyny... Rynek więc był chłonny i zapotrzebowanie rosło z roku na rok. Firma jest najdłużej działajacym na rynku polskim producentem efektów gitarowych.

Obrazek

Pierwszym efektem wprowdzonym na rynek, był widoczny na fotce PHASING.
Od razu zdobył sobie popularność ze względu na znakomite brzmienie i solidność konstrukcji. Pomógł również bardzo chłonny rynek złożony z masy głodnych efektów gitarzystów.
W sklepach wtedy nic nie było, gume na spody trzeba było dosłownie zbierac po wioskach - w sensie stare dętki. To była walka, a nie produkcja, jednak firmie się udało i produkowała dla Sklepów Centrali Muzycznej - jedynej za Komuny sieci sklepów muzycznych - notabene znanych teraz jako RIFF :)
Obudowy efektów wykonane były ze stopu cynki i aluminium i wytwarzane były w odlewni metodą grawitacyjną. W wyniku tego uzyskano solidne, całkowicie powtarzalne, wysokiej jakości obudowy, o całkiem charakterstycznej i ciekawej budowie - teraz wykorzystywanej jeśli chodzi o typ wzornictwa jako Vintage...

Sam zaczynałem grać na Exarach z serii 01. Metal i Chorus był podstawą mojego brzmienia w latach '90. Szczerze powiem, że o ile Metal był raczej - żwawo mówiąc - cienki, o tyle Chorusa wspominam bardzo dobrze... i chętnie przekonałbym się teraz jak zniósłby próbę czasu. Pamiętam jednak, że był bardziej miękki i wyrazisty niż CH1, na którego go zmieniłem.

Obrazek

Pierwsze urządzenia z nową obudową - seria 01, ukazały się na początku 1989 roku, a więc w roku upadku Komuny...
DISTORTION DS-1
TREMOLO TM-1
PHASING PH-1
GRAPHIC EQUALIZER EQ-1
DOCTOR Q DQ-1, który później został zastąpiony przez efekt ENVELOPE FILTER EF-1
Każde urządzenie, tak jak światowy standard nakazuje, posiadało swój charakterystyczny kolor, co pozwalało łatwo odróżniać je od innych efektów. W następnej kolejności powstawały nowe urządzenia:
CHORUS CS-1
FLANGER FL-1
OVER DRIVE OD-1
DELAY AD-1
NOISE GATE NG-1
METAL MT-1
Na tej serii wychował się i nauczył do czego poszczególne gałki służą nie jeden polski gitarzysta.
Cóż, w wyniku otwarcia granic na Zachód, nie otworzyły się tak szeroko rynki dobrych części. Na polski rynek trafiało wtedy dużo odrzutów i produktów drugiej jakości, których to zachodni dystrbutorzy i producenci pozbywli się masowo. Efekty zaspokajały rynek, jednak nie zaspokajały apetytu ich twórców.

Obrazek

Powstaje seria 02.

Zatrudnienie w firmie wzrosło do 8 osób, a kadra pracownicza składała się z inżynierów i absolwentów szkół kształcących w kierunku elektroniki i mechaniki.
Zachowano ręczny montaż urządzeń- boutique - bardzo specyficzny.
W 1995 roku ukazała się seria o symbolu "02".
Liczba oferowanych efektów wzrosła do 17 typów. Zmieniona została szata graficzna i niektóre rozwiązania techniczne. Wielkość produkcji wynosiła kilka tysięcy efektów rocznie.
Miałem z tej serii Equalizer i spełnił swoje zadanie, jednak nie wiem czemu rozebrałem go na części. Nie generował jednak zbytnich szumów, brzmienie zmieniał również poprawnie. Wtedy odszedłem od tanich efektów, na rzecz droższych... A Exar wtedy pozostwał jednak w sferze efektów dla początkujcych... Zmieniło się to przez lata...
Firma Exar wchłonęła również inna polską firmę produkującą efekty KODA, jednak te produkty nie są najwyższych lotów... jedynie Rocker nadaje sie do czegoś.

http://www.exar.com.pl/index.php?file=produkty_koda

03

Obrazek

03

W roku 2001 ukazała się zupełnie nowa seria efektów o symbolu "03". Wystrój urządzeń został gruntownie zmieniony poprzez dodanie dużego przycisku wyłącznika, zastosowanie zupełnie nowych, dwukolorowych pokręteł o zróżnicowanej wielkości, zastosowanie nowej, bardzo trwałej, emalii proszkowej w kolorze ciemnoszarym, użycie elementów gumowych zarówno na przycisku wyłącznika, jak i na spodzie obudowy oraz wyróżnienie poszczególnych efektów zdecydowanymi kolorami. Dzięki takim zabiegom seria "03" cieszy się dużą popularnością zarówno w kraju, jak i na zachodzie Europy. Poszerzono gamę efektów do około 30 typów. Są to właściwie wszystkie możliwe produkowne efekty gitarowe. Jest nawet efekt na miare PSM 5...

Obrazek
Obrazek
Jakie efekty są w produkcji można zobaczyc na stronce producenta.
http://www.exar.com.pl/index.php?file=produkty_exar03

Do testów w firmie używana jest lampowa Laboga i kopia Gibsona, jednak podstawa to oscyloskop. Producentom ciężko jest wskazać najlepszy produkt, jednak wskazują na Multi WAh 04, jako wyróżniający sie nietuzinkową i niespotykaną na rynku konstrukcją i brzmieniem.
http://www.exar.com.pl/index.php?file=p ... odel=mw-04

Jak widzicie firma wlaśnie wyprodukowala zupełnie nową serie 04. Obejmuje ona znane juz nazwy, jednak efekty produkowane są z najwyższej jakości elementów i jako całkowicie nowa seria brzmią zupełnie inaczej od poprzedników = czytaj lepiej... Exar ma ambicje podobnie jak GLab i Mayones na podbicie zagranicznych rynkow. Wiadomo, ze nie stanie się to od razu, jednak życzyć firmie najlepszego.
W kraju rozpoczela sie kampania obejmująca muzyków patronujących efektom.

Multi Wah reprezentowany jest przez znakomitego Krzysia Misiaka.
JURECKI MIETEK repezentuje MOBY DICK 04 (pozbywa się chorusa EBS-a na korzyśc EXARA-oczywiscie po jego wnikliwym
przetestowaniu)

A juz niedugo ta lista sie bedzie tylko poszerzac...
http://www.exar.com.pl/index.php?file=muzycy
Marek Raduli i Krzysztof Scieranski rowniez maczaja swe palce w tej wspolpracy.

Sami producenci mówią i trzeba się bedzie przekonać, że seria 04 nie odbiega jakościowo od najwyższej półki światowej, ciężko jest się jednak przebić polskiej firmie na światowym rynku. Jednak ja wierze, że to się stanie. Widziałem już recenzje w angielskiej prasie i na YT jest parę filmików. Powoli się uda - czemu miałoby nie.

Na wszystkie wyroby udzielana jest 3-letnia gwarancja, ale praktycznie naprawiane są bezpłatnie także później.
Dzięki solidnemu, ręcznemu montażowi, osiągana jest wysoka jakość produktów, która w cyklu automatycznym jest nieosiągalna. Są to jak już pisałem efekty BOUTIQUE - seria 04, ostatnio dostępne także w wersji trueByPass.
Każdy egzemplarz jest osobno poddawany wielogodzinnym testom, co pozwala zmniejszyć awaryjność wyrobów do marginalnego minimum.
Aby sprostać wymaganiom rynku, w laboratorium bez przerwy trwają badania nad nowymi efektami, które otworzą nowe możliwości dla coraz bardziej wymagających użytkowników.

Ksantyp

Próbki efektów na naszym forum... :)

:mrgreen:
Na podstawie stronki producenta i rozmów z jednym z konstruktorów.
Fotki pochodzą ze stronki producenta, wykorzystano za zgodą.

komenty: viewtopic.php?f=43&t=996
DOBRE WIOSŁA W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.
FOG Shop - zapraszam do sklepu dla Gitarzystów
http://www.fogshop.pl

Wróć do „Artykuły”