Stagg SW201BK - shymchack

- wszystko o Twoim sprzęcie!
shymchack
Moderator

Stagg SW201BK - shymchack

Postautor: shymchack » 26 stycznia 2009, 16:58 - pn

Cena, jaką za nią zapłaciłem to 370zł. Było to jakieś 4 lata temu, chyba w październiku 2004. Aktualnie gitara kosztuje 249zł w GuitarCenter. Grałem na chyba 3-ech tego typu gitarach, albo lepiej i... wszystkie inne były mniej twarde niż moja. Moja była bardziej twarda niż miękka. Inne były w porządku.

• Specyfikacja:
    * Model - gitara akustyczna Stagg SW 201
    * Korpus - lipa (całość)
    * Podstrunnica - lakierowany klon
    * Progi - 20
    * Oznaczenia progów (markery) - kropki
    * Mostek - lakierowany klon
    * Osprzęt - chromowany
    * Wykończenie - wysoki połysk
    * Kolor - czarny
• Wygląd i wykończenie:
Obrazek
Po pierwszym rzucie oka na obiekt śmiało stwierdziłem, iż jest to bez wątpienia czarna gitara akustyczna polakierowana na wysoki połysk. Profil gryfu nieco ukierunkowany w "C", tak mniej-więcej akurat. Przyjrzawszy się lepiej, konstatuję, że wszystkie łączenia części wyglądają OK, no i lakier też w porządku. Instrument ma przyzwoity, kremowy binding tudzież czarną podstrunnicę, na której widnieje dwadzieścia równo nabitych progów w kolorze złota, a między nimi znajdują się standardowo ułożone markery w postaci białych kropek. Progi po bokach nie są idealnie oszlifowane, ale też nie zabijają. ;)Mostek jest czarny, a na nim widać kremową poprzeczkę oraz kołeczki z czarną kropką w środku. Wokół otworu rezonansowego zaobserwowałem schludnie wyglądające namalowane białe pierścienie różnej grubości. W środku widać naklejkę z nazwą modelu i logiem firmy. Główka po obu strunach obstawiona jest sześcioma (po trzy z każdej strony) chromowymi stroikami. Ponadto u dołu gitary znajduje się chromowy zaczep na pasek gitarowy. Teraz ciekawostka: moja gitara, jako jedyna spośród Staggów, na jakich grałem, na główce przyczepioną ma ładną plakietkę z dumnym logiem "Stagg". Jest ona wykonana z jakiegoś metalu. Wygląda na taki sam, jak ten, z którego wykonano progi. Gitara stroi dobrze, ale nie idealnie. Akcja strun jest niewysoka.
Ogólnie rzecz biorąc kształt tej gitary można określić jako standardowy dla tanich gitar akustycznych. Ot, taka zwykła gitara.
Wyglądu nie oceniam, bo to kwestia gustu.
Oto ocena samej jakości wykończenia w skali szkolnej: 3+/4-.

• Osprzęt:
W sumie składają się na niego stroiki. Są OK, po 4 latach o dziwo nie ma luzów i chodzą płynnie! Strój trzymają dość długo. :) Muszę powiedzieć, że to jest duży plus tego wiosła.
Ocena w skali szkolnej: 4/4+

• Brzmienie:
Gruba warstwa farby i lakieru niestety negatywnie wpływa na dźwięk wydobywany z gitary. Wpada on do środka, po czym częściowo zostaje pochłonięty i przefiltrowany. Brzmienie jest trochę zamulone i dudniące, ale nie do tego stopnia, żeby można było rzec: "zupełnie nieklarowne". Samo w sobie jest ono łagodne.
Na szczęście nie zaobserwowałem powszechnego zjawiska, które występuje w gitarach z niskiej półki cenowej, tzn. wszystkie struny w tej gitarze brzmią jednakowo głośno. A raczej ich dźwięk po wyjściu z pudła. Nie ma takiego przesytu "wiolinek" nad "basówkami" i odwrotnie.
Ocena w skali szkolnej: 3+.

• Podsumowanie:
Mówiąc krótko i zwięźle, jest to gitara przeciętna w przedziale <400zł. Dedykowana nowicjuszom grania akustycznego, często wybierana jako pierwszy "akustyk". Nie powinno być problemu ze znalezieniem lepszej gitary w tym przedziale cenowym. Plusy to stroiki i przyzwoite wykończenie. Brzmienie pozostawia trochę do życzenia, ale nie powiem, że jest złe, bo nie jest. :)
Ocena w skali szkolnej: 3+.

UWAGA: We wszystkich ocenach brałem pod uwagę to, że gitara ta kosztuje 249zł, więc można je traktować jako stosunek cena/jakość wg shymchacka. Starałem się być jak najbardziej obiektywny.
Pozdro!

Obrazek
shymchack

Darrel.

Re: [K] Stagg SW201 - shymchack

Postautor: Darrel. » 26 stycznia 2009, 17:25 - pn

Kumpel miał bardzo podobną, tylko on miał z ujebaną główką, którą przykleił. Gitara była bardzo miękka, nawet stroiła. Ale za 370zł bym nigdy nie kupił.
imo, żeby się ku*wa nikt nie czepiał.

http://www.lastfm.pl/user/pacik7

shymchack
Moderator

Postautor: shymchack » 26 stycznia 2009, 21:41 - pn

No ja zauważyłem taką sposobność, że wszystkie inne takie gitary kosztowały w okolicach 270zł. Tylko moja taka droga była. Nawet kumpela w tym samym sklepie była i zapłaciła mniej niż ja. Różnice zauważyłem takie, że tamte mają totalnie beznadziejne stroiki, ale były kapkę miększe. No i nie miały plakietki metalowej na główce, ale to szczegół jest.
Właśnie, dodam aktualną cenę, bo ludzie pomyślą, że oceniałem ją w stosunku do ceny 370zł :P

Awatar użytkownika
ksantyp
Redaktor

Postautor: ksantyp » 01 lutego 2009, 12:51 - ndz

RPA & xtp pisze:
RAZ ZAMIESZCZONA PRACA JEST UZNAWANA ZA OFICJALNĄ, OSTATECZNĄ WERSJĘ I NIE PODLEGA JAKIMKOLWIEK EDYCJOM! ZAMIESZCZACIE I ZAPOMINACIE O FUNKCJI EDIT!

DOBRE WIOSŁA W JESZCZE LEPSZYCH CENACH.
FOG Shop - zapraszam do sklepu dla Gitarzystów
http://www.fogshop.pl

Wróć do „Recenzje”